Lámete si hlavu s tím, jak chránit psa proti klíšťatům?
Na trhu existuje mnoho ochran psa proti klíšťatům a jiným parazitům. Pro Taki jsme vyzkoušeli tyto metody, kdy každá z nich má jiný účinek, aplikaci, délku ochrany a hlavně i cenu. Proto bychom se s vámi rádi podělil o naše zkušenosti s pipetami, obojky a roztokem proti klíšťatům.
Pipety proti klíšťatům
Pipety proti klíšťatům chrání psa cca 1 měsíc a poté je nutné aplikovat další pipetu. Aplikace pipety se provádí za krk psa (shora). Pes by cca 2 dny po aplikaci neměl přijít do kontaktu s vodou nebo zmoknout.
Pro naši Taki jsme dvakrát vyzkoušeli pipety proti klíšťatům Fypryst, ale tato ochrana nám přišla nekomfortní a drahá. Pipetu je nutné aplikovat 1x měsíčně a stojí cca 200 Kč / ks, takže „klíšťová sezóna“ by přišla v sumě na 1 800 Kč. Proto jsme přešli na obojky.
Obojek proti klíšťatům
Antiparazitní obojek chrání po dobu cca 8 měsíců proti blechám a klíšťatům. Nasazuje se psovi klasicky na krk a prodává se v různých délkách podle váhy psa. Délka obojku se dá nůžkami zkrátit na požadovanou délku.
Pro naši Taki jsme zvolili Bayer Foresto antiparazitní obojek vel. 70, cena se pohybuje okolo 700 Kč. Tento voděodolný obojek vydrží celou „klíšťovou sezónu“ a je bez zápachu.
Ze zkušenosti s tímto obojkem proti klíšťatům můžeme říct, že opravdu funguje. Po procházkách ve vysoké trávě jsme z Taki sundali i 30 klíšťat, které se prostě nepřichytily na kůži.
Roztok proti klíšťatům z fenyklu
Recept na roztok proti klíšťatům: rozdrtit fenykl, spařit vroucí vodou a nechat ve sklenici aspoň týden louhovat, poté dát do rozprašovače a postříkat psa i sebe před procházkou. Roztok by měl proti klíšťatům fungovat cca 2 hodiny, takže na klasickou procházku dostačuje. Podobně funguje proti klíšťatům i roztok s hřebíčkem.
Roztok uchovávejte v chladu.
Klíšťata z vysoké trávy, polí ani lesů nás nezastaví!
Jaké zkušenosti s obojky proti klíšťatům máte vy?
Vyzkoušeli jsme kiltix i foresto obojek na našeho labradora a opravdu se klíšťata nepřichytí. Foresto není tak moc cítit.