Když psi mluví, tak komunikují se svým okolím převážně pomocí pohybů svým tělem. Některé tyto pohyby jsou nepatrné a bez našeho soustředění jsou snadno přehlédnutelné.
Psí řeč mohou lidé číst a hlavně i lidé mohou mluvit touto řečí na psa (na svého i cizí psy). Pokud budete umět tyto projevy „mluvení“ psa zachytit, tak lze snadno odhadnout, co se bude dít, vhodným způsobem se na to připravit, nebo situaci lépe usměrnit.
Řeč a komunikaci psa perfektně popisuje kniha Konejšivé signály (Rugaas Turid) od norské cvičitelky psů. Určitě ji doporučuji pročíst všem, kteří chtějí lepé komunikovat se svým psem.
Slovo „Konejšivé signály“ je potřeba chápat jako jisté „ukazatele“ toho, co se právě děje a jak se bude situace dále vyvíjet. Takový krátký náhled do budoucna. Resp. jsou to preventivní signály, které mají předcházet nežádoucí budoucí situaci (např. nutná obrana psa, zbytečná agresivita psa,..).
Já osobně jsem si při čtení této knihy vybavil desítky situací, ve kterých mi naše Taki dala (svým způsobem) zřetelně najevo, že se k ní nechovám zrovna přátelsky a nepodpořil jsem její přirozenost. Tímto svým chováním jsem potlačil její přirozený způsob komunikace. Nyní si již těchto signálů svého psa budu všímat a jistě spolu budeme mít přátelštější vztah.
Psi mají s lidmi opravdu velkou trpělivost a hodně našich neznalostí nám odpustí, ale nelze se na to spoléhat donekonečna.
Začněte si těchto konejšivých signálů u svého psa všímat a pozitivně je za jejich projevy odměňovat (pamlskem, pohlazením, pochvalou) a váš pes i vy bude o level spokojenější.
Příklady konejšivých signálů, kterých si lze u psa všímat a můžete je i napodobit:
- Pes zívá – Pes zíváním zmírňuje svůj vlastní stres, nebo uklidňuje své okolí (nebo i vás). Stejně tak i vy, když zívnete, můžete psa uklidnit.
- Pes pootočí hlavou – Pes se v dané situaci necítí dobře. Naopak lze tento signál použít v momentě, kdy chcete psa uklidnit, nebo mu naznačit, že nepředstavujete žádnou hrozbu. Pes mnohdy pootočí hlavu i při fotografování.
- Pootočení psa bokem nebo zadkem – Typický konejšivý signál. Lze jej použít pro přiblížení k nejistému psovi (místo pohybu v přímém směru k němu).
- Pes si olizuje nos – Signál váš pes používá, když se k němu přibližuje jiný pes, nebo se nad něho skláníte. Často jde o první signál, který pes vyšle. Při fotografování znamená olíznutí nosu psa potřebu uklidnit upřeně zírající fotoaparát.
- Pomalé pohyby – Když vycítí druhý pes nejistotu, tak je vhodné zvolit pomalejší tempo přibližování, které dá psu potřebný čas. Mnohdy je vhodné zastavit úplně.
- Pes vrtí ocasem – Vrtění ocasem lze přirovnat k mávání „bílým praporem,“ ale pozor v kombinaci s jinými signály nemusí vždy znamenat štěstí.
- ….
Tyto a další signály jsou detailně, včetně kontextu a reálných situací popsány v knize Konejšivé signály, kterou opravdu všem doporučuji.
Recenze na knihu si můžete přečíst i na Heuréce